Phaistos ReignitedReporty

Na Crusade se Zahrym

První kolo aneb kdo jsme, proč jsme a jak jsme dostali na prdel

999.M41, the Fang stronghold, Fenris

“To je nehoráznost!” zařval Einar a vší silou praštil pěstí do stolu. Nechápal, jak mohla rada Jarlů něco takového dopustit. 

“Uklidni se, Einare. Pokud s tím Logan souhlasí, podvolíme se. Víš, že nové bratry potřebujeme víc než cokoliv jiného. Obzvlášť po tom, co se stalo na Cadii.” odpověděl smířlivě Harald Deathwolf, Jarl kompanie Vlků smrti.

“Chtějí nás nahradit! Vlci leží impériu v žaludku už dlouho. Tohle je jen zástěrka, jak se nás zbavit!” odvětil Einar zatvrzeně. “Nejsou jako my. Nejsou to bratři. Nejsou ani z Fenrisu! Neustoupím Guillimanovým loutkám!” dodal.

“Dost! Mlč už!” Zavrčel Harald, a výhružně se nahrbil.
“Nepřestanu! Logan nás zradil, a TY se opovažuješ stavit se k nám zády!”
Harald takovou urážku nesnesl. Jedním skokem se přehoupl přes kamennou desku rokovacího stolu a narazil do Einara. Jakkoliv byl Einar dobrý válečník, Jarlovi se bránit nemohl. První rána mu roztrhla obočí, druhá mu přerazila čelist. Než se ostatní členové Vlčí gardy stihli vzpamatovat, Einar ležel zkrvavený v bezvědomí a Harald zasouval sekeru zpátky za opasek.

Einar se probral v okovech, připoutaný k chladnému lůžku Apothecaria. Pomalu začal vzpomínat na večer, kdy si Jarl nechal svolat celou Vlčí gardu a velitele jednotlivých smeček, aby zvěstoval novinu. O jednání s Guillimanem. O nových válečnících, zvaných Primaris. O tom, že jim v krvi koluje Russova krev tak, jako všem Vlkům. S každou další vzpomínkou v Einarovi rostla zášť. Nebyl jediný, kdo byl proti. Kdo nechtěl přijmout cizáky do vlastních řad. Kdo se bál, že bude nahrazen. Byl však jediný, kdo se proti tomu ozval. Jediný, kdo nesklopil ocas před požadavkem, který ani nepřišel z jejich vlastní kapituly. Naplnil ho vztek z bezmoci, ponížení a strachu. Zařval.

Z přítmí k němu přišla postava. Byl to Sven, jeden z několika Vlčích knězů, kteří se starali o raněné. Naklonil se k němu a zašeptal:
“Mlč a dobře poslouchej.”

Einar zpozorněl. Svena znal už staletí, to on ho seznal vhodným kandidátem na to stát se mariňákem. Prošli spolu už mnohé.

Sven se opatrně rozhlédl, zda je někdo nesleduje, a pokračoval.
“Rada se rozhodla tě disciplinárně potrestat. Přijdeš o svojí hodnost, vyloučí tě ze smečky.”
Einar otevřel ústa aby odpověděl, Sven se jen zamračil a pokračoval.
“Nejsi jediný. Mnoho tvých bratrů s tím nesouhlasí, ale nemohou se za tebe postavit. Já u toho byl Einare. Když první Primaris, v naleštěné vyumělkované zbroji prošel branou Morkaie. Jeho duše nebyla čistá, jeho úmysly zakalené. Kdyby to byl obyčejný adept, nikdy bysme ho nenechali jít dál, zemřel by. Ale Ulrik, vrchní kněz ho nechal projít na popud Logana. Nevím, co mu zatemnilo mysl, ale chtěl, aby prošel za každou cenu.”
Na tohle Einar neměl slov. V koutku duše pořád doufal, že se mýlí. Že Logan má pravdu, a s novými bratry je čeká zářná budoucnost. Teď už v něm zůstala jen zrada a prázdnota. 

Zhluboka se nadechl a zeptal se tvrdým hlasem:
“Kolik zbylo věrných?”
“Padesátka, víc ne. Zbytek je zaslepený.” odvětil Sven. “Logan je neúprosný. Každého, kdo by se postavil proti, čeká stejný osud jako tebe.”
“Pomůžeš mi?” 

“Proto jsem tady.” Odpověděl Sven, ohlédl se přes rameno a dodal: “Shromáždím věrné. Tady už pro nás není místo. Sloužíme Russovi, Císaři a lidstvu, ne Guillimanovi.”

Ozval se zvuk otevírajících se dveří, rozsvítilo se světlo a do místnosti se nahrnulo procesí s nosítky. Rozhovor byl u konce.

Tak, teď když máme za sebou krátké uvedení do fluffu a o čem to vlastně je, povíme si něco o mojí Crusade Force.

Crusade Force

Pro ty co neví, Crusade funguje trošičku jako Killteam, takže namísto jednoho listu si člověk dává dohromady soupisku všech unit, které chce mít k dispozici (Momentálně do maxima 1000pts, které lze nafouknout za RP) a z ní pak staví armádu před hrou. Už úplně od ohlášení Crusade jsem věděl, že chci hrát čisté Firstborn s neukojitelnou nenávistí vůči Primaris. Ti mi totiž k srdíčku nějak nestihli přirůst a navíc už mám ve firstbornech nějakých 2000 bodů fullpaint takže – jasná volba. Rovnou přiznávám že to prostě rád hraju fluffy, takže kdo může dostal nějakou cool zbraň jen tak pro efekt, ne že by to nutně bylo dobrý. A pak nám před první hrou vydali Index, kterej zase všechno zamíchal, ale za ty 2W a konečně funkční kavalerii to rozhodně stálo.

HQ:

Einar, Wolf Guard Battle Leader on Thunderwolf, 110pts, 2RP

  • Power Axe (Wyrmsplitter), Storm Shield, Warlord

Nová warlord trait the Beastslayer dává +1 to hit, +1 to wound a +1 Attack proti Monster a Vehicle, což je zároveň krásný combo s Relicovou sekerou Wyrmsplitter (S6, AP-2, D2, proti Monster a Vehicle D4). Přidejme tři útoky z vlka S5, AP-2, D1 a máme docela levnýho bijce, kterej se neztratí jako Antitank, perfektní anti-Elite a zároveň zvládne protočit rozumný množství útoků proti hordám. To celé na T5, W6, 2+/4++ s movementem 10” a chargem po advanci. Jako chuťovka klasická Lieutenantí aura pro Core reroll 1 to wound.

Sven, Wolf Priest, 120pts, 2RP

  • Power Fist (Master Crafted), Crozius Arcanum, Storm Bolter, Jumppack

Bohužel od indexu už neumí healovat (Vlci vůbec nemají apatykáře), ale Litanie jsou pro melee list hrozně důležitý a s Master Crafted Power Fistou si může hrát na chudšího bráchu starýho dobrýho Smash Captaina. Vybraná litanie Canticle of Hate dává do 6” palců +2” na charge, a navíc ještě +3” na Pile in a Consolidate a dělá z něj ideálního parťáka pro novou kavalerii. A aby toho nebylo málo, nenápadně si z Marines codexu bere Warlord Trait Rites of War, která do 6” dává všem Core jednotkám Objective Secured.

Troops:

Havraní Spár, Bloodclaws, 161pts

  • Wolf Guard Terminator Pack Leader Thunder Hammer + Storm Shield
  • Pack Leader Power Axe + Bolt pistol, 5x Astartes Chainsword + Bolt Pistol

Kluci teď po indexu zdárně dohnali Assault Intercessory. Dva woundy jim sakra sluší, nové chainswordy taky a po chargi umí vytáhnout 20x S4 AP-1 D1, 4x S6 AP-2 D1 a 3x S8 AP-2 D3 útoků. Takovej malej kombajn na pěchotu, co už vydrží i nápor větru.

Šedovousí, Grey Hunters, 146pts

  • Wolf Guard Pack Leader 2x Lightning Claw
  • Pack Leader Power Sword + Boltgun, 5x Astartes Chainsword + Boltgun

O bod levnější než Intercessoři, za což si vysloužili starý bolter. V closecombatu jsou o něco horší než bratři z Bloodclaws, ale aspoň teď můžou i něco málo nastřílet a víc se hodí na objectivy. WGPL machruje s 5x S4 (reroll failed wounds), AP-2, D1 útoky, za ty body nekup to.

Fast Attack:

Chlupatá koule, Fenrisian Wolves, 35pts

Pětička vlčíků co se hodí hlavně na držení objectivů někde vzadu, případně aby překáželi před deepstrikem. Ne že by v melee byly nějak špatný – jen je tam s T4, W1, 6+ a morálkou 4 těžký se nějak dostat.

Morkaiovi Lovci, Thunderwolf Cavalry, 175pts

  • Pack Leader Thunder Hammer + Storm Shield, 2x Power Axe + Storm Shield

TWC je zpátky a silnější než kdy předtím (rozumněj konečně není prostě špatná). 50 bodů v základu (Protože Storm Shield je povinnost) přináší T5, W4, 2+/4++ tělo se třemi vlčími útoky, a jednou volnou rukou na něco hezčího. Nově umí chargovat po advanci a ještě natruc má +1” k Pile in a Consolidate pohybům. 

Heavy Support:

Bílá Smrt, Long Fangs, 213pts

  • Wolf Guard Terminator Pack Leader Cyclone ML, Storm Bolter + Storm Shield
  • Pack leader Astartes Chainsword, Boltgun, Bolt Pistol
  • 4x Missile Launcher

Teď už úplně normální devastatoři, jen s trochu jinými možnostmi výstroje. Dohromady hází krásných 6x S8, AP-2, Dd6 jako antitank, nebo 6d6 + 6 S4 AP0 D1 ran proti hordám. Nejsou to Eradicatoři, ale svojí špinavou práci si odvedou se ctí. Prdelatýho andělíčka nemám, protože se k vlkům se jakože fakt vůbec nehodí (A to že mi nezbyly body je pomluva).

No, a to je všechno. Prvních 960 bodů v sobě nabízí jádro a možnost to buď rozhýbat s vlky, nebo začít střílet s devastátory. Do budoucna se bude určitě rozšiřovat, ale prozatím jakože dobrý a radši si počkám na kodex, než to pak celý předělávat ještě jednou.

Report z prvního kola

Bylo jich méně, než Einar doufal. Jen čtyři smečky, on a Sven. Sotva dost na malé operace v týlu. Na druhou stranu, potřebují se stáhnout do pozadí. Nabrat síly. Možná se později přidají i další. Einar cítil, jak blízko jejich cesta vede okolo bran chaosu. Obrátili se proti svým bratrům, a jen jejich víra a loajálnost k Císaři je odlišuje od padlých. Shromáždili se v ruinách, poblíž staré arény. Běžně bujaré veselí tak typické pro kapitulu bylo pryč. Jeden po druhém propadali melancholii, znovu a znovu přemítali nad správnosti svého rozhodnutí. 

Večerní šero protl vyhledávací paprsek, a vzduch naplnilo hučení protigravitačních motorů. Einar okamžitě poznal, že v oblasti operují Tau. Přivítal to s nadšením – nic nepozvedne morálku tak, jako pořádný boj! 

Na první kolo jsem dostal vylosovaného Petra s jeho Tau. S Peťou už jsme hráli na Phaistosu a bylo to v pohodě, takže jsem se i těšil. Mise vypadala následovně:

Jedeme na 750 bodů. Uprostřed je aréna která slouží jako objective. Deploy 10” od kratší strany, a každý hráč na svojí půlku háže ještě jeden objective. Hold1 za 5, Hold more za 5 a Kill more za 5. Speciální mise – zabij Warlorda Warlordem uvnitř arény, dostaneš titul Arena Champion – kterej vlastně nic nedělá, ale stejně ho musím mít.

Protože jsem si fakt moc chtěl zahrát novou kavalerii, beru Combat Patrol variantu Psinec:
110 – WGBL on Thunderwolf 

120 – Wolf Priest
161 – Bloodclaws
146 – Grey Hunters
035 – Fenrisian Wolves
175 – Thunderwolf Cavalry

Jako Agendy si beru Survivor (Warlord musí přežít za 2XP, +2XP pokud má přes polovinu woundů) a Reaper (2XP pro unit, která zabije nejvíc unit).

Sečteno a podtrženo: 747 bodů, 4 Crusade Points. Rychlý, pohyblivý, zuby to má, to by mohlo fungovat.

Soupeř na mě skládá našlápnutej pěší Battalion:
170 – Commander in XV86 Coldstar Battlesuit – 4x Fusion Blaster, Fusion Blades
045 – Cadre Fireblade
045 – Breacher team
045 – Breacher team
050 – Strike team
050 – Strike team
050 – Strike team
050 – Strike team
098 – Stealth Battlesuits

190 – TX7 Hammerhead Gunship

Soupeř si bere Sentinel (Vyber unit, vyber objective, pokud na konci hry vybraná unit kontroluje objective má 4XP) a do komba Deploy Vox Relays (Vyber unitu, ta může na každý objective přidělat reprák, za každý reprák ve hře na konci 2XP). Na oboje vybírá Stealth Suity.

Sečteno a podrtženo… 793? Chuligán jeden! Já to tušil! Určitě bych snadno vyhrál, kdyby měl o pět pěšáků míň!

Soupeř vyhrává rozhoz o deploy a takticky si vybírá… Tu stranu, kde už má rozloženou army, kostky a spol. Zcela mi to vyhovuje, nemusím se stěhovat a vybral bych si stejně (Prostě hospodskej hemr, víšjak), oba si schováváme objective do Ruiny, a nějak to hážeme na stůl. Ne že by bylo moc kam se schovat, tak aspoň pěchota se porozleze po terénu, a oba charaktery se schovají za kavalerii.

Stůl po Deployi, přímo před rozhozem

Rozhoz o první kolo vyhrává opět soupeř. Einar vyzývavě buší sekerou o štít a řve “Pojď ty srabe!”. A tak se toho Peťa nebojí, a jde. Všechno dopředu, Commander přímo do arény. Tau – a má koule! To se jen tak nevidí a už se těším, jak mu vysvětlím že tohle by dělat vlastně asi neměl. Moc se ale nedostávám ke slovu – Kombinace Fusion blasterů z Commandera, velkýho laufu na tanku a několika zoufalých salv od Fire Warriorů končí jedním neúspěšným 2+ a kavalerie je venku komplet. Rakety z tanku pošlou ven dva Grey Hunters. Ztráty bolí, ale ještě není vše ztraceno! Cíl je jasnej, a kavalerie už mi nepřekáží, takže všichni se hrnou dopředu co to dá. Litanie inspirující nebyla, ale Advance dostává Einara přímo na okraj Arény, což zní jako 7” Charge. Grey Hunters pokropí salvou Breachery a 3,6 se poroučí k zemi – not great, not terrible. Je to tady. Beru do rukou svoje šťastný kostky, a hlásím: CHARGE! … O jeden královský overwatch později uklízím svého warlorda ze stolu (Jedna Fusion prošla prostě přesně za 6). Neklesám však na duchu! Ještě pořád jsem ve hře! Vidím Bloodclaws, a charguju s nimi Commandera. Doklopýtají a dají… 4dmg. Sakra. Commander zpátky zabíjí jednoho borca.

Situace na konci prvního kola. Pěchota drží, vlci se zašili na objectivu a Wolf Priest hrozí pěstí.

Druhé kolo soupeř skóruje Hold1 a Kill More dohromady za 10. Utíká s Commanderem (Což kupodivu na morálce moc nepřidá) a začíná kropit pěchotu ve velkém. Breacheři spolu s Fire Warriory mi srazí Bloodclaws dolů až na samotnou termosku (ouch), ta ale pevně drží a háže asi třicet 2+ savů v řadě. Zmizí jeden Grey Hunter, takže zbytek pořád zvládá screenovat Wolfpriesta, a soupeř hlásí – SMS do vlků. Varuju ho, že to dělat nechce, jinak že bude John Wick. Nedá si říct, zabíjí 3. Charge fázi přejde jakoby nic, tak ho kulantně zastavuju a hlásím Heroic Intervention – Sven si za 1CP popoběhne krásně o 6” k tanku, termoska se podívá na Breachery zblízka. Tank dostává pěstí za 6 – takže ještě nekriplí, termoska s kladivem zabíjí jednoho Breachera (První model zabitej v CC!). Jeden vlčík umírá na morálku, poslední drží. Pak začíná moje kolo, skóruju Hold 1 a Hold More za 10 a na body sme si kvit. Grey Hunters popoběhnou dopředu a připraví si 6” charge do Fire Warriorů. Který failují, a za trest dva umřou na Overwatch. Soupeř mlátí první a… Nic nedělá, zpátky dávám dalších 6 dmg do Hammerhead (Zůstává na 1), termoska se netrefí kladivem vůbec.

Konec druhého kola. Termoska úřaduje v kruhu, zbytek už na tom není tak slavně. Tank na 1 woundu stejně jako Commander zamrzí.

Soupeř skóruje Hold 1 za 5 bodů, opravuje Commandera o d3, ten se hrdinně vrací do Arény (Odkud Fusionama vypaří Wolf Priesta), Breacheři fallbackují od termosky (Aby si ji mohl v klidu chargnout a umlátit Commander) a posledních pár ran mi uklízí jednoho Grey Huntera. Já na Heroic Intervention dostávám poslední dva kluky k Fire Warriorům a následuje wipe (Takže jsem taky zabil jednotku!), consolidace ke Commanderovi. Ve svém skóruju Hold 1 za 5 a máme stejně po 15ti bodech. Jelikož se nechargovalo, začíná soupeř s Commanderem, zkušeně mi uklízí oba dva, já podávám ruku a jdeme to vyhodnotit.

Házíme šestistěnkou za každou mrtvou unit. Na 2+ je v pohodě, na 1 trvalý postih.

Warlord1 – Battle Scar: Loss of Reputation – -3” dosahu aur. Fluffově sedí perfektně. 

Wolf PriestPass

Bloodclaws 1 – Battle Scar: Fatigued – nemůže držet objective. Fluffově sedí, věřím že po týhle hře se – minimálně ta termoska – příště na jakýkoliv objective vážně radši vykašle.

Grey Hunters Upgrade – Dostávají Marked for Greatness, skáčou na 6XP a jako Battle trait dostávají: Grizzled (Jednotka Šedých lovců, se jménem Šedovousí, dostala trait Prošedivělý. Hehe.) 6+ Feel no Pain se bude hodit.

Fenrisian Wolves1 – Battle Scar: Battle Weary – Nemůžou dělat akce a nedostanou víc než 1XP. Asi ok, ne že bych je chtěl nějak zvedat… 

Thunderwolf Cavalry – Pass
Nakonec nějaké shrnutí. Popravdě mohlo to dopadnout i hůř. A já to mohl zahrát líp. A věci. Hlavní je, že to byla zábava! Kolikrát se vám stane, že Tau za hru zabijí stejnej počet modelů v melee co dedikovaná CC armáda? Navíc teď při projíždění fotek vidím, že Bloodclaws vůbec neměli chargovat v prvním (advancovali), takže jsme si kvit i za ty přestřelený body. Dva woundy na starou marinu jsou jak požehnání z nebes, konečně to člověk neodklízí po celých družstvech a má pocit, že to něco vydrží. Ztráta trojkovýho invulu na kavce i charakterech bolí, čtyřky se hážou o moc hůř, ale zas je tam ten 2+. Crusade se zatím rýsuje docela zábavná, a ten fluff se okolo toho píše úplně sám. Po prvotním fiasku nás čeká cesta k vykoupení… Každá správná sága začíná průserem! Takže se uvidíme u dalšího dílu. Pac a pusu,
Zahry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *