Nevimneznam a výlet na Alpine cup 2k22
Skoro po roce se opět vydáváme do rakouského Leobenu na Alpine cup kde jsme minulý rok dopadli velmi dobře. Vojta byl tuším přes ponorku na šestém místě za pomocí Death Guardy, Rektex a jeho Custodes na třináctém a moje maličkost která byla tuším jedenáctá s Drukhari. Očekávání upřímně řečeno nebyla nijak vysoká, chtěli jsme dosáhnout ideálně stejného výsledku jako minulý rok, jelikož co si budeme…Meta ve 40k není zrovna nejlepší a po četných hádkách byl nakonec povolen codex Aeldari, jenž v sobě obsahuje pravidla pro Harlequins. Proto jsme čekali, že rozložení armád na Alpine kde je velká zahraniční účast ze státu napříč celou Evropou. Každopádně Lukáš se rozhodl vzít svoje Crusher Stampede a doufal, že dopadne lépe než minulý rok kdy byl někde v těžkém fluffylandu kam jsem ho po druhém kole tak trošku shodil. Vojta si vzal Admech, který vyhrabal na poslední chvíli a nabarvil za týden. Marek se rozhodl vzít na výlet tři Stormsurge a Kuba samozřejmě vzal Custodes. Tudíž ve finále souhrn armád mých kolegů byl vybaven patřičně na metu co nás čekala. Já osobně jsem si vzal dosti specifický list Craftworlds + Harlequins. Od minulého Alpine jsem prakticky podobnou alternativu hrál prakticky až do vydání nového codexu kde jsem se opíral o silný indirect vzadu a případný counter charge v podobě harlequinů. Jen jak už to bývá poslední dobou po codexu to bylo samozřejmě notně silnější.
List co jsem hrál:
Detachment 1: patrol – 847pts
Craftworld: Custom – Children of Prophecy, Masterfull shots
HQ: Farseer Skyrunner(120), Singing Spear(5), powers: Crushing orb, Executioner – 125
HQ: Farseer Skyrunner(120), Witch blade(0), warlord, relic: the Weeping stone powers: Fateful Divergence, Executioner – 120
NFO: Warlock skyrunner(60), Witchblade(0), power: Protect/jinx – 60
TR: 5x Rangers(65) – 65
EL: 4x Striking Scorpions(68), Exarch(17), Biting blade(5), Exarch power: Crushing blow(15) – 105
EL: 5x Dire avengers(60), Exarch(12), two Avenger shuriken catapults(0) – 72
HS: Night spinner(140), Twin shuriken catapult(0), Crystal targeting matrix(10) – 150pts
HS: Night spinner(140), Twin shuriken catapult(0), Crystal targeting matrix(10) – 150pts
Detachment 2: Patrol- 1150pts
Sedath: Light: Blaze of Light
HQ:Shadowseer(100), Shuriken pistol(0), Pivotal: Mirror Architect(25), Power: Mirror of Minds, Webway Dance – 125
TR: 5x Troupe(65), 4x Harlequin blade(0) 1x Harlequin Kiss(5), 5x Shuriken pistol(0)- 70
TR: 5x Troupe(65), 4x Harlequin blade(0) 1x Harlequin Kiss(5), 5x Shuriken pistol(0)- 70
TR: 5x Troupe(65), 4x Harlequin blade(0) 1x Harlequin Kiss(5), 5x Shuriken pistol(0)- 70
EL:Death Jester(55), Pivotal roles: Harvester of Torment(15), extra wl trait: Favour of Cegorach – 70
EL: Solitaire(110), Pivotal Roles: Spectre of Despair(15) – 125
HS: 3x Voidweaver(270), Prismatic cannon(0) – 270
HS: 3x Voidweaver(270), Prismatic cannon(0) – 270
DT: Starweaver (60) 2x Shuriken Cannon(20) – 80
Jak je vidět z listu, tak i zde nechyběl silný indirect (zde pomáhá i craftworld atribut pro ignoraci coveru), velké množství psykeru zajišťovalo mortal wound output (a zde skončila druhá půlka mého craftworldu kde jsem měl reroll 1s, 2s na cast i deny), který soupeři občas fatálně podceňovali a pak samozřejmě nechyběla nejsilnější jednotka hry voidweaver spolu se solitaire a striking škorpiony na případný counter charge či odchyt něčeho co je pro mě škodná. To, že dávám vysoký skóre za assassinate mě prakticky nijak netrápilo, zpravidla napříč turnajem byl průměr co byl dán soupeři 6/19. Nyní už ke hrám na sólech, týmovku budeme spíše sepisovat jako tým.
1. Soupeř Sebastian “hAyno” Hayn
Relativně příjemný týpek co spíše patřil k takové té semi kompetitivní partě kdy tušil co dělat, ale nechal se občas na něco nachytat. Jeho list byl prakticky základní GK list co byl hned po codexu tzn. 1x GMNDK 3x NDK 25 interceptorů, librarian, Crowe a 15 Strike squad. Už jen při porovnání listů mělo jít o hru kde bych si vsadil hodně na mě. Což od začátku to tak i vypadalo, soupeř byl pod tlakem díky tomu, že jsem začal a jediné co ho drželo na životě bylo jeho umění házet 4+ invul na NDK a 5+ armor save na ostatních věcech. Kdy moje první kolo mělo dopadnout podstatně lépe než ve finále dopadlo. Nicméně tlak soupeře zpět jsem ustál a od druhého kola už jsem diktoval tempo hry vesměs jen já. Osobně to byla pro mě první hra proti pure GK, nicméně jsem nenechal nic náhodě a celou hru si držel pod svojí taktovkou a odnáším si výhru 14:6 kde jsem soupeře přehrál na primárce a spadnul do mojí pasti na assassinate, které na papíře sice dávám za 19, ale realita je trošku jina. Chtěl jsem více, ale ve finále je to furt výhra.
2. Soupeř Benjamin „Schorschologe“ Kahler
OK, přiznám se, že nechci působit nijak arogantně, ale dostat ve druhém kole v této metě Death Guard s blobem deseti termíků, 2×3 deathshroudů, DP, dvě PBC a tři vozítka s haldou zombíků bylo doslova jako jít hrát proti botům. Soupeř byl opět pohodový týpek co byl strašně nadšený, že hraje DG a porazil v prvním kole 14:6 tau s Taunarem. Bohužel pro něj hned na začátku oznámil, že vlastně vůbec netuší co dělají Eldaři, takže jsem tušil, že tento zážitek nebude úplně příjemný pro něj. Průběh hry tomu odpovídal. Začal, pohnul PBC do pozic, aby vystřelil a neudělal nic a navíc další kolo v závalu informací vypustil, že moje harlequin jednotky se v charge fázi umí pohnout o 6” a tak hodil termíky, že je naběhne z DS… No nenaběhnul a v mém kole se mu prakticky všechno rozpadlo během jednoho kola. Koupil jsem mu alespoň pivko a věnoval kostičku nurgla z Age of sigmar jako cenu útěchy za wipe ve čtvrtém kole kdy si chudák odnáší smutných 33 bodů oproti mému skoro maximum 94/97 možných bodů a skóre 20:0.
3. Soupeř Orestis
Po dvou zahřívacích kolem už se začalo probírat tabulka a soupeři začali být lepší i včetně armád. Pro další kolo byl pro mě los opět velmi přívětivý. Dostal jsem hráče custodů s klasickým listem 9 +1 motorka, nějaká pěchota, trajan a jako jeho menší tech dva Achilles Dredy. Byla to první hra proti tolika motorkám, jelikož Rektex hraje jen šest. Ale už jen z her s ním kdy můj list měl perfektní zbraně a odpovědi do custodes jsem se cítil lehce favorizován. Protivník začal a rozhodl se zvolit taktiku full rush na mě, v prvním kole něco málo zabíjí, dává motorky do pozic a čeká co se stane v mém kole. To co přišlo asi nečekal, kombinace voidů, shurikenů, jinx, Death jestera a spinneru v jednom kole popravila všechny motorky a jednoho dreda, soupeř nebyl moc nadšený. Poté následovala brutální zákopová válka kde se už jen snažil nahrát co nejvíce bodů mu dovolím, což na misi s pěti obj markery je pro custody nejlepší situace. Tudíž ještě nějaký stranglehold a primárku ukradne, než jeho armáda spěšně opouští bojiště. Odnáším si výsledek 16:4.
4. Soupeř Mario „Barkeeper“ Höltge
První den jsem skončil s výsledkem tří výher, na začátku bych takový hladký průběh nečekal. Nicméně, když jsem viděl, že můj soupeř pro čtvrté kolo není nikdo jiný než Mario, jenž byl minulý rok druhý a na týmovce tahal svůj tým(ostatně to dělal i letos) tak jsem byl celkem nesvůj. Jeho armáda byla prakticky dost podobná té mojí, měl více indirectu u craftworld části, hrál ulthwe s Eldradem a měl méně voidů. Ale ve finále dost podobné jednotky a co jsme se spolu bavili tak jsem zvolil jednu z jeho dost podobných verzích o kterých také přemýšlel. Oba jsme věděli, že kdo začne získá momentum důležité pro výhru v tomto souboji. Vidím na své kostce nekompromisní šestku a bez váhání vyrážím do boje, bohužel v naší malinké zemi je hráčů eldaru poskrovnu, takže tento match up nemám nahrané, stejně však tuším co zhruba je třeba dělat, snažím se zabít soupeřův indirect, scatter biky. On to oplácí snahou redukovat voidy a locknout do boje moje spinnery. Ve finále to vedlo k parádní hře, která byla neskutečně krvavá a na konci vidíme z obou armád poskrovnu modelů. Mario končí jen se samotným Eldradem, já mám dva spinnery, dva voidy a pár farseeru doplněno shadowseerem a Death Jesterem. Počítáme skóre a je tam krásný výsledek 12:8 pro mě díky opětovnému pádu do pasti jménem Assassinate kde má mario jen pouhé 3 body. Beru to jako odplatu za minulý rok, kde jsem o dva body prohrál 9:11 díky pár hodům nad průměr u drazhara. Každopádně já jsem s výsledkem velmi spokojený, Mario o dost méně, je na něm cítit zklamání, že prohrál, takže ho jdeme kvapně zalít pivem.
5. Soupeř Paul Silaghi
Druhý den, pátá hra…moje chuť hrát už dávno neexistuje a nejradši bych si jen lehnul a spal. Los je ke mě opět velmi přívětivý a za moje utrpení při hře s Máriem mi naděluje druhé custodes. Hra probíhá dost podobně jako při mé třetí hře. Ve finále vlastně každý můj custodes match up probíhá stylem najdi a zabij všechny motorky, začni čistit pěchotu, doraž chary. Tuhle taktiku volím i zde a i přes wifnutí během mého první kola kdy jsem začal a prakticky nezabil ani nezranil jediný soupeřův model nastává demolice kdy v mém druhém kole soupeř podhodí strašným způsobem a moje armáda mu způsobí účet za nějakých tisíc bodů. Není nadšený, bohužel stejně jako ve třetí hře se hraje mise kde se hraje na pět obj. tudíž pro custody úplně nejlepší možná varianta a vykopat skrz bodyguardy, invuly a stratagemy jeho armádu z obj není otázka jednoho kola. Ve čtvrtém v moment kdy můj hrdinný ranger vystřelí a dorazí Trajana na jednom životě už je tak nějak jasné, že zde custodes výhru nebudou mít a vskutku finální skóre je 15:5 pro ušatce.
Pár slov na závěr
Kdyby mi někdo řekl na začátku, že na zahraničním turnaji s 86 hráči neutrpím porážku tak mu asi odpovím, že se zbláznil. Moje armáda byla silná, list natrénovaný jak jen se mi za tak krátkou dobu mohlo podařit, ale i tak odcházet neporažen je solidní úspěch. Jediné co mě na tom strašně mrzí tak je fakt, že kdyby Harlequin hráč co mě přeskočil o sekundární body nahrál o bod méně tak jsem třetí a nebo rektex nenahrál v posledním kole 20:0 tak opět končím třetí. Je to takový smutný konec pro mojí cestu, že jediné co z toho mám je, že mám medaili za Best in Faction, když jsem byl tak strašně moc blízko stupni výsledku a mohl jsme skončit i tři češi na bednách. Singly byly super, žádný soupeř nebyl Dick a doufám, že ani oni mě tak nebrali, i když jsem je nekompromisně sklidil ze stolu. Uvidíme zda příští rok se na sólech podaří lepší výsledek a nebo bude konkurence poláků, kteří letos dojeli jen na týmovku. V neposlední řadě také patří díky mému Senpai Torapu, který mě nalákal do pasti jménem eldaři na konci 8ed a úspěšně mě infikoval, aby se moje sbírka eldarů rozrostla na všechny frakce s tařka kompletní range modelů. S ním jsem prakticky ladil skoro každý můj eldar list a přihlížel i jeho názorům stejně tak jako si bral svoje poznatky než jsem byl spokojený s listem, jenž jsem si ušil krásně na míru a překvapil opravdu velké množství soupeřů, kteří měli problém s ním cokoliv dělat.